You are currently viewing Як стягнути аліменти, якщо боржник офіційно не працює і у нього немає майна?

Як стягнути аліменти, якщо боржник офіційно не працює і у нього немає майна?

Багатьом знайома ситуація, коли аліменти стягнуті, але боржник ніде офіційно не працює і у нього немає ніякого майна – реально отримати аліменти “не реально”.

І одна справа, коли зроблено все, що залежить і від стягувача, і від виконавця і інша справа, коли виконавчий лист просто знаходиться «на виконанні».

Що робити коли боржник не з’являється на виклики виконавця?

Як відомо, переважно листування з боржником ведеться простими, які не рекомендованими, листами.

Це стратегія боржника або пошта так працює, але листи повертаються (рекомендовані). Таким чином боржник не отримує листів, не йде до виконавця і не повідомляє про причини неявки.

В такому випадку можна вдатися до приводу боржника, що передбачено ст. 438 Цивільного процесуального кодексу України та п. 14 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження».

До підстав, чому суди відмовляють у задоволенні клопотань виконавців відноситься: неналежне підтвердження факту повідомлення відповідача про виклик, ненадання суду інформації про доходи боржника, майна і т.п.

Привід здійснює поліція відповідно до п. 27 ч.1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліції» і відповідно до розділу V Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів.

Що робити, якщо боржник не проживає за адресою реєстрації та / або привід не дав результатів?

Якщо місце проживання боржника невідомо, можна оголосити його в розшук.

Оголошення боржника в розшук також регулюється ст. 438 Цивільного процесуального кодексу України та ч. 1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження».

Істотним підставою для відмови в задоволенні подання виконавця є відсутність доказів належного повідомлення боржника про відкриття виконавчого провадження та виклики боржника до виконавця.

Розшук здійснює поліція відповідно до п. 27 ч.1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліції» і відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 408 від 27.08.2008 року «Про затвердження Порядку розшуку боржника – фізичної особи».

Згідно цього Порядку, для розшуку боржника робляться такі заходи, наприклад, як:

1. Вивчаються матеріали, які містять інформацію про боржника;

2. Встановлюється коло осіб, з якими боржник підтримував стосунки і які ймовірно мають відомості про його місцезнаходження;

3. Здійснюється перевірка за реєстрами і обліками:

3.1. Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов’язкових платежів по отриманню ідентифікаційного номера або відмови від нього;

3.2. військкоматів;

3.3. сервісних центрів МВС по реєстрації транспортних засобів;

3.4. підрозділів дозвільної системи по реєстрації зброї;

3.5. банківських установ про наявність рахунків (у встановленому законодавством порядку).

4. За місцем навчання або роботи – для отримання відомостей, які можливо будуть використані в розшуку.

Обмеження в праві водіння, виїзду за кордон та інше.

Якщо у боржника по аліментах є по ним заборгованість за 4 місяці і більше, то виконавець вживає заходів щодо:

– арешту рахунків в банках;

– тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною і охолощена зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

– тимчасового обмеження боржника у праві полювання;

– тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України.

Поки такі обмеження є малодійовими, з урахуванням карантину COVID-19. І при цьому:

– тимчасове обмеження боржника у праві управління транспортними засобами – під час пандемії COVID-19 таке обмеження стає найбільш небажаним для платників аліментів.

Якщо при наявності цієї заборони водій буде керувати транспортним засобом, то його притягнуть до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП:

Керування транспортним засобом особою, щодо якої встановлено тимчасове обмеження в праві керування транспортними засобами, – тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.

До слова, при необхідності розшуку транспортного засобу боржника виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов’язковою для виконання поліцією.

Залучення до адміністративної відповідальності за несплату аліментів

Зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення вносилися спеціально, щоб стимулювати неплатників аліментів їх платити.

Кримінальна відповідальність за несплату аліментів

При заборгованості за 3 місяці і більше виконавець повідомляє стягувача про можливість звернеться в поліцію із заявою про скоєння злочину, передбаченого ст. 164 Кримінального кодексу України (відповідно до ч. 11 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження»).

Таким чином, по відношенню до неплатника аліментів можна застосувати ряд заходів, які можуть впливати на боржника і він сплатить заборгованість, що виникла.

Залишити відповідь