You are currently viewing Чи зобов’язаний спадкоємець виплачувати кредит померлого?

Чи зобов’язаний спадкоємець виплачувати кредит померлого?

Після смерті близького родича у спадок від нього може залишитися не тільки нажите майно, а й активна позику. Як правило, люди не готові до такого стану справ і часто просто відмовляються отримувати спадщину, не знаючи нюансів. Чи зобов’язаний спадкоємець виплачувати кредит померлого батька або родича і що робити, якщо сталася така ситуація?

Що робить банк в разі смерті позичальника?

В першу чергу важливо відзначити, що банк зупиняє нарахування відсотків з дня смерті позичальника. Спадкоємцям необхідно письмово повідомити кредитора про те, що трапилося і прикріпити копію підтверджуючих документів.

Якщо позичальник помер, хто повинен платити кредит за померлу людину з’ясовується протягом півроку – за фактом прийняття спадщини. На цей час кредит залишається замороженим.

Після прийняття важливо відразу врегулювати відносини з кредитором і домовитися про графік виплат.

У разі, якщо від повернення грошей явно відмовилися – згідно із законодавством України у банку-кредитора є право звернутися до суду.

Хто повинен виплачувати кредит за померлого родича?

Платити кредитні борги померлого родича по закону повинні спадкоємці першої черги – чоловік або дружина, які пережили спадкодавця, діти, а також його батьки. Також зобов’язання поширюються на тих, хто був вказаний в заповіті, якщо такий є. Розглянемо кілька можливих варіантів:

Якщо боржник за життя був одружений – дружина виплачує кредит померлого чоловіка або навпаки. Якщо подружжя перебувало в розлученні – зобов’язання не переходять на колишнього чоловіка або дружину.
Трапляється і таке, що чоловік і жінка роками не живуть разом, але офіційне розірвання шлюбу не відбулося. Тут гостро постає питання – чи справді дружина має виплачувати кредит померлого чоловіка. Пояснюємо, тут ситуація також як і якби подружжя проживало спільно – боргові обов’язки переходять на дружину.

Якщо боржник не був одружений і у нього немає дітей – позику доводиться повертати його батькам. Організації-кредитори йдуть на списання кредиту померлого сина, але це можливо лише з тому випадку, якщо позика була застрахована. Може трапитися, що приймачі отримають суму більшу, ніж необхідно для закриття позики. Це залежить від суми страхової виплати, прописаної в договорі.
Окремо розглянемо варіант, якщо в спадок надходить квартира з боргами. Комунальні борги померлого дістаються спадкоємцю разом з нерухомістю. Чи варто приймати таку спадщину, залежить від суми боргу та стану житла. Але якщо все вже оформлено – щоб уникнути стягнення грошей судом, слід в порядку передбаченому законодавством, сплатити заборгованість по комунальним платежам.

Чи є спосіб не платити кредит за померлого родича?

Найпростіший варіант, як не платити кредит за померлого родича (батька) – не вступати в спадок. Якщо людина не хоче приймати спадщину, їй не потрібно кудись звертатися і писати відмову – через півроку власність померлого переходить державі.

Як правило, цей варіант актуальний, якщо крім боргу нічого від родича не залишилося. Якщо ж є і майно і борг – потрібно зробити оцінку, проконсультуватися з нотаріусом і визначити, чи варто приймати спадщину.

Важливо знати, що банк може вимагати виплати досить недовгий час – шість місяців після того, як банк дізнався про смерть позичальника або один рік після закінчення дії договору позики.

Якщо спадкоємець не був повідомлений про позику та зазначені терміни пройшли – він має право не здійснювати жодних виплат по боргу.

Залишити відповідь