You are currently viewing “Суворі нововведення”, або про розмір аліментів на дитину 2020

“Суворі нововведення”, або про розмір аліментів на дитину 2020

На превеликий жаль, кількість розлучень за останні роки в Україні істотно збільшилася. Чимало дітей залишається на утриманні тільки одного з батьків, що істотно обмежує можливості самої дитини, а також змушує звертатися за допомогою до держави тих, хто цю дитину самостійно виховує. Щоб змінити таку складну ситуацію уряд збільшив розмір аліментів на дитину в 2020 в Україні, а також збільшив відповідальність злісних неплатників.

Що таке аліменти і хто їх платить?
Аліментами, відповідно до чинного законодавства, вважаються грошові виплати, які сплачуються одним з батьків і призначені на утримання дитини. Тобто, незалежно від того хто є фактичним одержувачем коштів, аліменти є власністю дитини і не можуть витрачатися на кого-то другого.

У тому випадку, коли батьки ще не розлучені, але проживають окремо, ведуть своє господарство окремо, мати або батько мають право подавати документи на призначення аліментів, адже діти потребують фінансування.

Подавати такі документи в суд можуть і офіційні опікуни дитини.

Держава передбачає два основні варіанти оплати аліментів.

Добровільний. Батьки самостійно домовляються про суму і період оплати.
Через суд. Такий варіант має місце в тому випадку, якщо компромісу батьки самостійно не змогли досягти.
Суми, які будуть виплачуватися, можуть мати так звану тверду грошову форму, проте в цьому випадку також до уваги потрібно брати індексацію, а тому батькові доведеться доплачувати, якщо ціни на ринку зміняться.
Також вони можуть відраховуватися з заробітної плати одного з батьків. Держава встановлює два правила на мінімальну суму, яку щомісяця повинна отримувати дитина.
Місячний дохід повинен становити не менше, ніж прожитковий (всатовлений державою на певний період) мінімум для дитини відповідного віку. Отже, не складно дізнатися якими будуть аліменти на 2020 рік в Україні, таблиця уряду вказує такі цифри: для малюків дошкільнят – 1754 грн., для школярів і аж до їх повноліття – 2187 грн., для повнолітніх дітей, які навчаються у вищому навчальному закладі, – від 2073 грн.
Якщо ж сума віднімається з заробітної плати, яку за місяць отримує батько (мати), тоді мінімум становить ¼ від місячного доходу на одного малюка. Якщо ж сплачувати аліменти доводиться двом дітямм – тоді 1/3. У тому ж випадку, коли допомагати доводиться трьом і більше дітям, батько повинен віддавати хоча б 50% від нарахованої зарплати.

Аліменти з безробітного 
Складніше ситуація, якщо доводиться обчислювати виплати на дітей з непрацюючих. Досить часто саме такі особи нехтують законом і відмовляються фінансово підтримувати своїх дітей. Тим часом, аліменти 2020 року, якщо батько не працює, все одно будуть виплачуватися. Точну суму коштів в такому разі визначає суд. Остаточне рішення буде прийнято з урахуванням:

– кількості людей, яких вже доводиться забезпечувати батькові (матері) – це можуть бути як інші діти, так і літні батьки, підопічні;
– рівня забезпеченості дитини;
– сукупного доходу платника, включаючи не тільки його офіційну зарплату, а й будь-який інший дохід, в тому числі і кошти від оренди нерухомості або транспорту, різного роду дивіденди, стипендії, соціальні виплати, депозитні відсотки і т. д;
– наявність у боржника дорогого автотранспорту, нерухомості тощо.
У тому випадку, якщо дитина хворіє або вимагає додаткових коштів на утримання, лікування, протезування, реабілітацію тощо, суд може збільшити суму виплат.

Новий закон про аліменти 2020 року називають суворим, адже він унеможливлює ухилення від батьківських обов’язків, змушує відповідальніше ставитися до своїх батьківських обов’язків.

Як було сказано раніше, аліменти залишаються виключно власністю дитини, а тому повинні витрачатися тільки в інтересах дитини. Досягнувши віку 14 років, дитина має право самостійно та на власний розсуд використовувати ці кошти.
Чи не суд, а одержувач, власне, з яким і проживає малюк, буде сам вирішувати яким чином він хоче отримувати аліменти: як фіксована сума або як відсоток від зарплати.
Визначаючи конкретну суму, суд буде приймати матеріально-побутові умови, в яких проживає дитина, її стан здоров’я, а також стан здоров’я платника.
Збільшити суму суд зможе в тому випадку, якщо буде доведено, що платник володіє нерухомим майном, або зробив протягом останніх місяців покупку, яка коштувала більше розміру 10 прожиткових мімінмуми.
Якщо батько володіє загальним натуральним майном, дитина може претендувати на його частку або грошову компенсацію замість цього.

Штрафи за несплату

Оскільки платники досить часто порушували терміни оплати аліментів, державі довелося втрутитися в ситуацію і створити більш суворі умови для таких порушників. Починаючи з 2019-го року таких батьків штрафують. За кожен пропущений день – по 1% і так аж до того дня, поки боржник не віддасть те, що повинен, або поки не відбудеться суд з приводу цього питання. Разом з тим, така сума не може бути більшою, ніж 100% від місячної суми аліментів.

Для злісних порушників, які відмовляються фінансово підтримувати свою дитину, доведеться віддавати значно більші суми:

за прострочення 1 рік – ще + 20% від визначеної судом суми;
більше 2 років – + 30%;
більше, ніж 3 роки, – ще + 50%.
Крім цього, при піврічному ухиленні від сплати, суд має право призначити батькові виконання корисних громадських робіт. За одне порушення-120-240 днів такого покарання. Протягом календарного року при повторних порушеннях виплат можуть призначатися роботи на період 320 днів. У разі відмови від таких робіт, недбайливому боржнику загрожує покарання у вигляді адміністративного арешту (до 10 діб), або й кримінальна відповідальність.

Залишити відповідь