You are currently viewing “Скупий платить двічі”, або підводні камені покупки автомобіля “по довіреності”

“Скупий платить двічі”, або підводні камені покупки автомобіля “по довіреності”

Придбання автомобіля – це завжди хвилюючий момент, адже необхідно підібрати марку, ціну, колір і інші деталі. Не кожен може дозволити собі купити машину в автосалоні, тому переважна частина громадян звертають увагу на ринок уживаних автомобілів, і, щоб зекономити ще більше, багато хто приймає рішення купити машину «за довіреністю». По-перше, не потрібно йти в сервісний центр МВС, щоб переоформити машину і стояти в чергах для проходження всіх необхідних процедур. По-друге, вартість оформлення довіреності набагато дешевше, ніж підписання договору купівлі-продажу. На перший погляд така покупка зручна і взаємовигідна, але це не так. Подібна угода пов’язана з безліччю ризиків і ускладнень як для продавця, так і для покупця.

Купуючи авто за дорученням, потрібно бути готовим до проблем, які обернуться проти того, хто «володіє» машиною. Головна і сама прикра особливість довіреності – той, хто де-факто вважає себе власником транспортного засобу (покупцем), де-юре їм не являється. З юридичної точки зору він тільки повірений, тобто той, кому надано право тимчасово керувати транспортним засобом, а договір купівлі-продажу передбачає безповоротну передачу автомобіля іншій особі з невід’ємною перереєстрацією в сервісному центрі МВС. Таким чином, держава на даний момент «не знає» про зміну власника автомобіля, тому цей факт має кілька наслідків:
– продавець не зобов’язаний платити податок з продажу;
– транспортний податок сплачується за тарифами регіону, в якому зареєстрований поточний власник (податок може бути нижче, ніж в регіоні покупця);
– штрафи за порушення ПДР, вчинені покупцем, зобов’язаний оплачувати “справжній” власник.

Ймовірні проблеми для покупця автомобіля

Після видачі довіреності власник автомобіля не змінюється, тому повірений не може вважатися правомочним “господарем” машини. Фактично автомобіль залишається асоційованим з особою, вказаною в технічному паспорті як власник, а сам документ видається тільки «для представництва перед третіми особами». Внаслідок цього можуть виникнути ситуації, коли покупець може втратити автомобіль, але не зможе його повернути.

Довіреність можна легко анулювати в односторонньому порядку, а покупець буде змушений повернути автомобіль законному власнику на першу вимогу і жоден суд не відстоїть його права.
Машину відберуть, навіть якщо вона буде в розшуку або в заставі. Подача позову в даному випадку знову ж абсолютно безглузда, і якщо покупець продав машину третій особі, “новий власник” має повне право вимагати в суді повернення всієї суми, отриманої від угоди.

Важливо: якщо ціна автомобіля сумнівно низька – це повинно насторожити. Пді час придбання недорогого автомобіля є загроза скасування довіреності продавцем в односторонньому порядку (що законом не забороняється) без будь-якого повідомлення про це довіреної особи – покупця. У такому випадку гроші, які клієнт (довірена особа) передав продавцеві (нібито власнику), повернути вкрай складно, як і довести сам факт їх передачі.

Рекомендується ретельно перевіряти документи продавця, який повинен бути власником автомобіля (ні в якому разі не інша особа). Продавець зобов’язаний мати при собі паспорт, ідентифікаційний номер платника податків, свідоцтво про держреєстрацію транспортного засобу (техпаспорт), а також довідку з банківської установи про погашення кредиту (якщо автомобіль був придбаний в кредит).

Якщо покупець стає учасником дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася не з його вини, вимога про відшкодування збитків від його імені стане правомочним тільки в тому випадку, якщо право на представлення інтересів позивача в суді прямо вказано в довіреності.

Ще одним неприємним “сюрпризом” для покупця може стати сплив терміну дії довіреності, внаслідок чого автомобіль повинен повернутися до свого законного власника.

Продавець ризикує не менше, а іноді і більше покупця. Видавши довіреність, власник автомобіля не змінюється, як наслідок – оплата всіляких штрафів, податків і зборів відповідно до закону не переходить до особи, яка фактично використовує транспортний засіб, якщо в довіреності прямо не вказано інше. У будь-якому випадку можна і потрібно обговорити ці питання з покупцем, але хто може заручитися, що він одного разу не відмовиться від оплати рахунків? І юридично немає можливості “змусити” його оплатити рахунки. А якщо він потрапить в аварію і зникне з місця події, то поліція спочатку прийде до “справжнього” власника за поясненнями і йому доведеться довести, що в момент аварії за кермом був не він. В результаті позов про стягнення збитків, завданих у результаті аварії, буде спрямований не до покупця, а до власника об’єкта підвищеної небезпеки.

Отже, перш ніж купувати автомобіль за дорученням, слід продумати всі “за” і “проти”. Однак, якщо все ж прийнято рішення піти прямим, але ризикованим шляхом, бажано взяти у продавця розписку про те, що він отримав гроші за продане авто. Подібний документ не має юридичної сили, але в разі розгляду справи в суді може зіграти ключову роль в доведенні права користування автомобілем. Крім того, покупець має повне право звернутися до сервісного центру МВС і дізнатися чи не перебуває даний автомобіль в розшуку, під арештом або є які-небудь обмеження на його відчуження, оскільки в такому випадку, покупець зможе доїхати на “новому” авто до першого поліцейського.

І ще одна порада: не варто скупитися і не поспішати, а краще оформити договір купівлі-продажу і забути про ймовірні неприємності, пов’язані з використанням “чужого” автомобіля.

Залишити відповідь