You are currently viewing Розірвання шлюбу: подробиці

Розірвання шлюбу: подробиці

Вирішивши розлучитися, пари в Україні стикаються з низкою запитань: чи потрібно подавати позов в суд, як розділити майно і дітей, скільки чекати.

За перше півріччя 2019 року, за даними Державної реєстрації актів цивільного стану, в Україні було проведено 18 329 розлучень, з яких 1407 – через суд. Зі статистики зрозуміло, що в більшості випадків звертатися в суд не потрібно: в яких випадках це відбувається?

Розлучення через органи РАГС

Якщо пара не має спільних неповнолітніх дітей, а дружина не вагітна, розлучення оформляють без суду в РАГСі.

Що потрібно?

звернутися в органи РАГС за місцем прописки будь-якого з подружжя;
мати при собі свідоцтво про шлюб, паспорти громадян України;
подати заяву – кожна зі сторін повинна заповнити відповідну частину єдиного документа для того, щоб підтвердити намір розлучитися.
З моменту подачі заяви повинен пройти один місяць, після чого шлюб може бути розірваний. Посадова особа призначить дату, коли подружжя зобов’язане з’явитися в РАГС. А якщо пара вирішила дати відносинам другий шанс, можна відкликати раніше подану заяву без всяких негативних наслідків і матеріальних втрат.

Розлучення через суд: за яких умов і скільки цей процес триває?

Якщо розлучитися хоче тільки один з подружжя, а другий не дає згоди – доведеться звертатися до суду. Той з пари, хто задекларував намір розлучитися, – подає відповідну заяву в суд.

Тривалість такого процесу – кілька місяців, це буде залежати від завантаженості суду, який розглядатиме справу.

Розлучення подружжя з дітьми

Інший випадок, який теж буде розглядати суд, – якщо обидва з пари згодні на розірвання шлюбу, але мають спільних неповнолітніх дітей. Тоді подружжя, крім заяви на розлучення, подають письмовий договір про те, з ким із батьків будуть жити діти після розлучення, або прописують це в самому позові. Також відразу вирішують, яку участь у забезпеченні умов життя дітей та вихованні братиме той, хто проживає окремо.

Які документи потрібні для розлучення через суд?

позовну заяву про розлучення в двох примірниках;
квитанція про оплату судового збору;
оригінал свідоцтва про шлюб;
копія паспорта позивача;
копія свідоцтва про народження дитини.
Коли розлучення неможливе?

Законодавством заборонено розривати шлюб під час вагітності дружини і протягом одного року з дня народження дитини. Однак тут є ряд виключень, при яких шлюб можуть розірвати:

відомості про чоловіка, як батька дитини, виключені з свідоцтва про народження дитини;
протиправну поведінку щодо дружини / чоловіка;
батьківство зачатої або народженої дитини визнано за іншим чоловіком.

Залишити відповідь