You are currently viewing Розподіл майна під час розірвання шлюбу (що взагалі “не ділиться, як поділити квартиру, автівку, будинок, кредити та борги)

Розподіл майна під час розірвання шлюбу (що взагалі “не ділиться, як поділити квартиру, автівку, будинок, кредити та борги)

Відомо, що власність, набута в зареєстрованому шлюбі, є спільною. Про це говорить стаття 60 Сімейного кодексу України. При цьому частки подружжя є рівними. Іншими словами, якщо в шлюбі купується рухома або нерухома річ, вона належить як чоловікові, так і жінці в рівній мірі.

Але чи так це насправді?

Певну коригування в це непорушне правило вніс Верховний Суд. Так, в постанові № 6-801цс16, ВСУ зазначив, що майно не є загальним тільки на тій підставі, що воно було придбано в період шлюбу. Статус загального воно набуде лише тоді, коли буде доведено, що обидва члени подружжя грошима або працею брали участь в його придбанні.

Що це означає?

А те, що один з подружжя, який звертається до суду з позовом про поділ майна при розлученні в Україні, зобов’язаний буде довести, що і він теж брав участь в його придбанні. В іншому випадку, суд може відмовити в позові.

А чи завжди частки подружжя є рівними?

У певних випадках, суд може присудити одному з подружжя більшу частку. Одним з таких випадків є ухилення від участі в утриманні дітей. Іншими словами, “не тримаєш дітей без поважних причин – отримуй меншу частку».

Що “ділиться”, а що – ні?

Згідно з нормами Сімейного кодексу, розділу підлягають:
– рухомі і нерухомі речі, які придбані під час законного шлюбу;
– речі для проф. занять, які купувалися для чоловіка або дружини;
– особисте майно одного з подружжя, але істотно збільшило свою вартість під час шлюбу внаслідок спільних трудових і матеріальних вкладень подружжя.

Не підлягає розділу майна при розлученні в Україні і є особистою власністю одного з подружжя майно:
– придбане до шлюбу;
– отримане за договором дарування або у спадок хоч до шлюбу, хоч під час;
– придбане під час шлюбу, але за особисті гроші когось із подружжя, наприклад, чоловік продав, отриману в дар квартиру, і на ці гроші в шлюбі купив іншу;
– приватизоване житло;
– приватизована земля;
– речі індивідуального користування, премії, нагороди, страхові відшкодування і т.п.

Як розділити квартиру?
Для того, щоб розділити спільну квартиру, необхідно скласти позовну заяву про розподіл майна в Україні. До нього додати копії:
– паспорта та коду;
– правовстановлюючі документи на квартиру (договір купівлі-продажу, міни тощо);
– свідоцтва про шлюб (якщо перебуваєте в шлюбі), свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу;
– квитанцію про оплату судового збору в розмірі 1% від вартості тієї частини квартири, право власності на яку ви хочете визнати за собою, але не менше 840 грн. 80 коп. станом на 2020 рік. При цьому проводити ринкову оцінку квартири не обов’язково. Такої вимоги в законодавстві немає, а тому ми не поділяємо позицію тих суддів, які залишають позов без руху, мотивуючи тим, що не можуть визначити вартість частини квартири. Іншими словами, можна просто заплатити 840 грн. 80 коп. – мінімальну ставку.
Зазначений пакет документів потрібно подавати в суд за місцем розташування квартири, а не за місцем прописки чи проживання колишніх чоловіка або дружини. Така вимога встановлює Цивільний процесуальний кодекс.

У разі задоволення позову, суд проведе розділ майна при розлученні в Україні і визнає за вами право спільної власності на квартиру і визначить вашу ідеальну частку (зазвичай це 1/2 частина).

Як розділити будинок?

По суті, розділ майна при розлученні в Україні, в складі якого є житловий будинок, мало чим відрізняється від порядку поділу квартири. Пакет документів той же.

Разом з тим, є ряд нюансів. Якщо під час розподілу квартири, ви отримуєте в результаті певну судом ідеальну частку, то будинок, при бажанні, ви можете розділити реально. Іншими словами, перетворити будинок в дві відокремлені квартири з присвоєнням окремої поштової адреси.
Для цього необхідно заявити в суді клопотання про проведення будівельно-технічної експертизи з метою виявлення технічної можливості поділу будинку в натурі. Експерт у своєму висновку запропонує варіанти такого розділу, і будівельні роботи, які потрібно буде провести, а ви вже виберете найбільш прийнятний для себе варіант. Якщо такий варіант буде справедливим для обох сторін, суд ухвалить рішення про поділ будинку в натурі.

Якщо бажання здійснювати розділ в натурі у вас не буде, то ви не позбавлені права виділити ідеальну частку в цьому житло за аналогією з квартирою.

Як розділити автомобіль. Що робити, якщо один з подружжя його незаконно продав?

Якщо автомобілів кілька, то подружжя може поділити їх так, щоб загальна вартість транспортних засобів, які отримав кожен з них, була приблизно рівною з виплатою іншій стороні певної компенсації або без такої. Наприклад, кожен з подружжя отримує в наслідок поділу майна при розлученні в Україні по автомобілю з доплатою з боку того, чий автомобіль дорожче. Або один отримує два дешевших автомобіля, а інший – один, але більш дорогий і т.д.

Але що робити, якщо автомобіль тільки один? Як його розділити?

Розглянемо 2 варіанти.

Перший – за аналогією з розділом квартири. Кожен отримує право власності на 1/2 його частину, і користуються ним разом. Але гладко в такій ситуації не буває практично ніколи. Автомобілем завжди користується тільки одна зі сторін, як правило, колишній чоловік. В цьому випадку дружина, звичайно, може подати позов про встановлення порядку користування транспортним засобом, наприклад, тиждень він їздить, тиждень – вона, але як показує судова практика, в більшості випадків суди відмовляють у задоволенні таких позовів, мотивуючи тим, що це порушення права власності другого з подружжя.

Тому даний варіант підходить, переважно, в тих випадках, коли обоє дійшли згоди в порядку користування автомобілем.

Другий варіант поділу майна при розлученні в Україні – присудження автомобіля однієї зі сторін з виплатою грошової компенсації інший. Ось він якраз влаштовує подружжя в більшості випадків. І добре, якщо обидва на нього згодні, але що робити, якщо той з подружжя, хто фактично володіє автомобілем, не згоден виплачувати компенсацію?

Здавалося б, відповідь очевидна – звернутися до суду. Так, але не все так просто.

Верховного Суду висловився і з цього питання.

Так, присудження одному з подружжя грошової компенсації за його частку можливе лише за згодою другого з подружжя і після попереднього внесення ним грошей на депозитний рахунок суду. Якщо цього не відбулося, суд не присудить грошову компенсацію, а якщо і присудить, то ймовірність скасування такого рішення досить висока.

В цьому випадку можна використовувати в розділі майна при розлученні в Україні норми Цивільного кодексу, який дає право одному із співвласників право на отримання частки із загального майна в натуральній формі, а оскільки автомобіль є неподільною річчю і не може бути розділений на дві половини, тоді один із співвласників може вимагати від другого грошову компенсацію.

Але не всі сторони «грають чесно в цій грі». Бувають ситуації, коли один з подружжя, бажаючи вивести автомобіль з-під розділу, здійснює його продаж. І, так, технічно це можливо, тому що зараз цю угоду можна зробити через ТСЦ (колишній МРЕВ) і ніхто там не перевірятиме, а чи дійсно авто придбане в шлюбі.

Що робити в цій ситуації?

В цьому випадку необхідно враховувати практику ВСУ. Так, найвищий судовий орган вказав, що угода може бути визнана недійсною, тільки якщо покупець знав чи не міг не знати, що автомобіль був придбаний в шлюбі (наприклад, чоловік продав автомобіль своєму родичу). В іншому випадку, угода дійсна і друга сторона може претендувати на половину від продажної вартості транспортного засобу.

Розділ кредиту і боргів.

А ось це, напевно, сама «хвороблива» і складна тема. Причиною цього є та обставина, що судова практика не виробила точного механізму розділу боргів. І, тим не менше, можемо сформулювати в цьому питанні ряд правил:
– якщо майно було придбано в шлюбі в кредит, тоді воно є загальним і обидва подружжя повинні платити по кредиту в рівній мірі;
– якщо майно було куплено до шлюбу в кредит, а кредит виплачувався в шлюбі із загальних грошей, тоді це майно є особистою власністю того, хто його купив, а інший член подружжя має право на половину від сплачених за кредит загальних грошей;
– якщо річ була придбана в кредит в шлюбі для особистих цілей одного з подружжя, і він виплачував по ньому зі своїх особистих грошей, тоді це майно тільки його;
– якщо річ придбана в кредит в шлюбі в інтересах сім’ї, а кредит виплачував тільки один з подружжя зі своїх особистих грошей, тоді майно є спільним, а той, хто виплачував, може зажадати половину грошей від другого.
Найбільша проблема, з якою клієнти зустрічаються на практиці – як довести, що кредит сплачувався за його особисті гроші або, наприклад, за загальні, а також що майно дійсно було придбано в інтересах сім’ї або, навпаки, тільки лише для себе.

Щоб довести ці факти, використовуються найрізноманітніші засоби доказування: показання свідків, розписки, інші письмові докази і т.д.

Також варто звернути увагу на приватні борги.

Так, наприклад, якщо один з подружжя зайняв у когось гроші (кредит, розписка і т.п.) в інтересах сім’ї, тоді обоє повинні його виплачувати, якщо немає – тоді тільки позичальник.

Залишити відповідь