Плата за скупість, або “підводні камні” генеральної довіреності на авто

Кожен раз, коли продавці і покупці старих авто доходять згоди і готові, нарешті, скріпити свої домовленості рукостисканнями і підписами, виникає питання: як оформляти документи? Є два шляхи – простий та дешевий або складний та витратний. Не потрібно бути провидцем, щоб зрозуміти, який з варіантів розглядається першим. Ховається під ним ні що інше, як генеральна довіреність або просто «генералка».

При цьому часто забувається проста істина – скупий платить двічі, і «генералка» в цьому плані служить прекрасним прикладом. Які є ризики, що підстерігають автовласників, які купили або продали автомобіль за генеральним дорученням?

Купуючи машину по «генералці», потрібно бути готовим до того, що ситуація обернеться проти того, хто «володіє» автомобілем. Головна і сама неприємна особливість генеральної довіреності в тому, що той, хто де-факто вважає себе власником транспортного засобу (покупець), де-юро їм не є. З точки зору закону він лише повірений, тобто той, кому на час надали повноваження розпоряджатися транспортним засобом, тоді як договір купівлі-продажу передбачає остаточний і безповоротний перехід автомобіля у власність іншої особи з обов’язковою перереєстрацією в ДАІ. Важливо це тому, що дія «генералки» легко скасувати в односторонньому порядку. Іншими словами, анулювати, і в цьому випадку покупець змушений буде повернути автомобіль його законному власнику, якщо він того зажадає.

Відберуть машину і в тому випадку, якщо з’ясується, що вона числиться в розшуку або знаходиться в заставі. Пред’являти претензії абсолютно марно і безглуздо, а якщо покупець встиг продати автомобіль третій особі – вона має повне право через суд вимагати передати всю суму, отриману від правочину.

Продовжує низку «сюрпризів» право власника передоручити або перепродати свій автомобіль без відома покупця, але і це далеко не все. Якщо довіритель помер, пропав безвісти або визнаний недієздатним, авто переходить у власність його прямих спадкоємців або тих, чиї імена вказані в заповіті. Така ж неприємна ситуація може виникнути і при розлученні довірителя, коли автомобіль виявиться тим спільно нажитим майном, яке підлягає розподілу.

Якщо покупець стане учасником ДТП, яке сталося не з його вини, позовну заяву на відшкодування збитку від його імені отримає юридичну силу тільки в тому випадку, якщо право представляти інтереси довірителя в суді чітко вказано в «генералці». В іншому випадку доведеться шукати власника транспортного засобу, просити його підписати позов і видати окрему довіреність на представлення своїх інтересів у рамках судового процессу.

Чим ризикує продавець? Не варто думати, що головний біль буде супроводжувати тільки того, хто купив автомобіль по «генералці». Продавець ризикує не менше, а часом навіть больше. Довіреність не має на увазі зміну власника авто, тому оплата всіх штрафів, податків і зборів юридично також не переходить до того, хто фактично користується транспортним засобом, якщо інше безпосередньо не вказано в довіреності. Звичайно, завжди можна і потрібно обговорювати ці моменти з покупцем, але хто може гарантувати, що в один прекрасний день він не відмовиться сплачувати рахунки? А якщо попаде в ДТП і сховається з місця події, поліція насамперед прийде за поясненнями до власника авто, і саме йому доведеться доводити, що за кермом у момент аварії знаходився не він, а повірений. Але навіть в тому випадку, якщо власнику ТЗ повірять, відповідальність за технічний стан автомобіля з нього ніхто не знімав. Як наслідок, позов про відшкодування завданої внаслідок ДТП шкоди буде пред’явлений не повіреному, а довірителю, як власнику об’єкта підвищеної небезпеки.

Отже, перш, ніж прийняти рішення на користь або проти генеральної довіреності, обміркуйте все те, що викладено вище. Якщо ж ви все ж вирішили піти простим, але ризикованим шляхом, обов’язково візьміть у продавця розписку про те, що він отримав від вас гроші за автомобіль. Великої юридичної сили такий папір не має, але в разі судового розгляду вона може зіграти важливу роль у прагненні довести право на користування автомобілем. І ще одна порада не скупіться і не поспішайте! Оформлюйте договір купівлі-продажу і назавжди забудьте про те, що вас в будь-який момент можуть залишити «з носом».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *