You are currently viewing Плата за скупість, або “підводні камні” генеральної довіреності на авто
Man signing car insurance document or lease paper. Writing signature on contract or agreement. Buying or selling new or used vehicle. Car keys on table. Warranty or guarantee. Customer or salesman.

Плата за скупість, або “підводні камні” генеральної довіреності на авто

Кожен раз, коли продавці і покупці старих авто доходять згоди і готові, нарешті, скріпити свої домовленості рукостисканнями і підписами, виникає питання: як оформляти документи? Є два шляхи – простий та дешевий або складний та витратний. Не потрібно бути провидцем, щоб зрозуміти, який з варіантів розглядається першим. Ховається під ним ні що інше, як генеральна довіреність або просто «генералка».

При цьому часто забувається проста істина – скупий платить двічі, і «генералка» в цьому плані служить прекрасним прикладом. Які є ризики, що підстерігають автовласників, які купили або продали автомобіль за генеральним дорученням?

Купуючи машину по «генералці», потрібно бути готовим до того, що ситуація обернеться проти того, хто «володіє» автомобілем. Головна і сама неприємна особливість генеральної довіреності в тому, що той, хто де-факто вважає себе власником транспортного засобу (покупець), де-юро їм не є. З точки зору закону він лише повірений, тобто той, кому на час надали повноваження розпоряджатися транспортним засобом, тоді як договір купівлі-продажу передбачає остаточний і безповоротний перехід автомобіля у власність іншої особи з обов’язковою перереєстрацією в ДАІ. Важливо це тому, що дія «генералки» легко скасувати в односторонньому порядку. Іншими словами, анулювати, і в цьому випадку покупець змушений буде повернути автомобіль його законному власнику, якщо він того зажадає.

Відберуть машину і в тому випадку, якщо з’ясується, що вона числиться в розшуку або знаходиться в заставі. Пред’являти претензії абсолютно марно і безглуздо, а якщо покупець встиг продати автомобіль третій особі – вона має повне право через суд вимагати передати всю суму, отриману від правочину.

Продовжує низку «сюрпризів» право власника передоручити або перепродати свій автомобіль без відома покупця, але і це далеко не все. Якщо довіритель помер, пропав безвісти або визнаний недієздатним, авто переходить у власність його прямих спадкоємців або тих, чиї імена вказані в заповіті. Така ж неприємна ситуація може виникнути і при розлученні довірителя, коли автомобіль виявиться тим спільно нажитим майном, яке підлягає розподілу.

Якщо покупець стане учасником ДТП, яке сталося не з його вини, позовну заяву на відшкодування збитку від його імені отримає юридичну силу тільки в тому випадку, якщо право представляти інтереси довірителя в суді чітко вказано в «генералці». В іншому випадку доведеться шукати власника транспортного засобу, просити його підписати позов і видати окрему довіреність на представлення своїх інтересів у рамках судового процессу.

Чим ризикує продавець? Не варто думати, що головний біль буде супроводжувати тільки того, хто купив автомобіль по «генералці». Продавець ризикує не менше, а часом навіть больше. Довіреність не має на увазі зміну власника авто, тому оплата всіх штрафів, податків і зборів юридично також не переходить до того, хто фактично користується транспортним засобом, якщо інше безпосередньо не вказано в довіреності. Звичайно, завжди можна і потрібно обговорювати ці моменти з покупцем, але хто може гарантувати, що в один прекрасний день він не відмовиться сплачувати рахунки? А якщо попаде в ДТП і сховається з місця події, поліція насамперед прийде за поясненнями до власника авто, і саме йому доведеться доводити, що за кермом у момент аварії знаходився не він, а повірений. Але навіть в тому випадку, якщо власнику ТЗ повірять, відповідальність за технічний стан автомобіля з нього ніхто не знімав. Як наслідок, позов про відшкодування завданої внаслідок ДТП шкоди буде пред’явлений не повіреному, а довірителю, як власнику об’єкта підвищеної небезпеки.

Отже, перш, ніж прийняти рішення на користь або проти генеральної довіреності, обміркуйте все те, що викладено вище. Якщо ж ви все ж вирішили піти простим, але ризикованим шляхом, обов’язково візьміть у продавця розписку про те, що він отримав від вас гроші за автомобіль. Великої юридичної сили такий папір не має, але в разі судового розгляду вона може зіграти важливу роль у прагненні довести право на користування автомобілем. І ще одна порада не скупіться і не поспішайте! Оформлюйте договір купівлі-продажу і назавжди забудьте про те, що вас в будь-який момент можуть залишити «з носом».

Залишити відповідь